Artiklid

Kõladega kudumine

Et mustriskeem poleks salakeel. Skeemide koostamise ja lugemise põhimõtted

Kuidas lugeda kõlade kudumiseks mõeldud mustriskeeme? Näpunäited on abiks ka enda skeemide koostamisel ning Töötoas avaldatud skeemide kasutamisel.

Loe edasi…

Kõlade lummuses. Veidi ajalugu ja algõpetus

Kui vana on kõladega kudumise tehnika? Kuidas kudumisega alustada? Artiklist leiab kiire ülevaate tehnika ajaloost ning juhendi lihtsa paela valmistamiseks.

Loe edasi…

Ääremärkused: kõlapaela ääred

Kuidas näeb välja tavapärane kõladega kootud paela äär ning kas sellele on alternatiivi? Tekst algselt avaldatud blogis.

Loe edasi…

Tikkimine

Ajalooline kaldristipiste. Märkmed kangaäärtel

Artiklist leiab infot ajaloolise kaldristipiste tehnika ning selle kasutamise kohta. Tekst põhineb praktilisel eksperimendil. 

Loe edasi…

Tikandi rekonstruktsioon maali järgi: tikitud lapsepõll

Kas maali järgi saab tekstiilieseme järgi teha? Artikkel kirjeldab tööprotsessi alates idee tekkimisest kuni põlle valmimiseni, ning tööga seotud väljakutseid.

Loe edasi…

Ajalooline tikand: assisi, blackwork, counted thread

Kolm väga kaunist ja väga erinevat keskaegset tikkimistehnikat: kust need pärinevad ning mis neid iseloomustab? Lisaks leiab sellelt lehelt viiteid lisamaterjalidele.

Loe edasi...

Raamaturiiul

Kõladega kudumine

Eesti vööd
Eevi Astel

Selle raamatu müügiedu on hämmastav. See avaldati kultuurifondide toel, nagu ka paljusid sarnaseid raamatuid, sihtrühmaks eesti rahvariietest huvituvad inimesed ning kaunite käsitööalbumite austajad. Selle trükikordused lähevad ikka ja jälle ülikiiresti kaubaks, ja seda juba üle 20 aasta järjest. 

Loe edasi…

The Techniques of Tablet Weaving
Peter Colligwood

Kui küsida lugemissoovitust juhuks, kui kõladega kudumise algtõed selged ja tahaks saada teoreetilist põhja, on 9 juhul 10st esimeseks soovituseks just see raamat. Ka 40 aastat peale esmatrüki ilmumist  on see raamat sama asendamatu neile, kes soovivad mõista tehnikat, mitte lihtsalt mustri järgi kududa. 

Loe edasi…

Card Weaving
Candace Crockett

Juhul kui vajate põhjalikke, selgeid ja lihtsaid seletusi oma kõladega kudumise teekonna alustamiseks, on Candace Crocketti raamat kahtlemata hea valik. See on klassikaline õpik, mis kujundlikult öeldes võtab teid käest kinni ja viib sellele teele samm sammult, kuni vaba kõlaloominguni. 

Loe edasi…

Ecclesiastical Pomp &
Aristocratic Circumstance
Nancy Spies

Uurida ühe valdkonna arengut 1000 aasta vältel pole just kerge ülesanne. Isegi siis, kui piirata oma huvi mitte ainult ühe tekstiilitehnika, vaid ka selle konkreetse tüübiga. Nancy Spies pühendas kõladega kootud brokaatvööde ja -paelte uurimisele 5 aastat oma elust. 

Loe edasi…

Anna Neuper’s Modelbuch: Early Sixteenth-Century Patterns for Weaving Brocaded Bands
Nancy Spies with Ute Bargmann

Selle raamatu nahkköites originaal on kõigest 17,5×14 cm suur ning asub Saksamaal Wolfenbütteli linnas herzog Augusti raamatukogus. 1517. aastal vana nunna poolt käsitsi kirjutatud raamat on üks vanimaid säilinud mustriskeemide kogumikke ning on 6 aastat vanem esimesest trükitud mustrikogumikust.

Loe edasi…

Kõlavöö Eestis
Helmi Kurrik

“Kõlavöö Eestis” on unikaalne ning ainus põhjalik ülevaade Eesti kõlavöödest ja kõigest nendega seonduvast. 1931. aastal ilmunud trükisest on säilinud vaid vähesed eksemplarid. Samas liigub ringi päris palju nii paber- kui ka elektroonilisi koopiad, sealhulgas ka Eestist väljaspool.

Loe edasi…