Anna Neuper’s Modelbuch: Early Sixteenth-Century Patterns for Weaving Brocaded Bands. Nancy Spies with Ute Bargmann

Arelate Studio, 2003
ISBN 0-9718960-1-1

Selle raamatu nahkköites originaal on kõigest 17,5×14 cm suur ning asub Saksamaal Wolfenbütteli linnas hertsog Augusti raamatukogus. 1517. aastal vana nunna poolt käsitsi kirjutatud raamat on üks vanimaid säilinud mustriskeemide kogumikke ning on 6 aastat vanem esimesest trükitud mustrikogumikust.

2003. aastal ilmunud raamatu näol on seega tegemist vana mustriskeemide kogumiku töötlusega. Raamatu 56 leheküljest on vaid 5 lehekülge teksti, ülejäänusid hõivavad mustriskeemid, enamasti mitme kaupa leheküljel. See on tõeline aardeleid ajalooliste mustrite armastajatele!

Siinkohal ei saa jätta mainimata, et vana mustrikogumiku töötlus ei tähenda sugugi seda, et autorid kirjutasid lühikese sissejuhatuse, tõstsid mustrid omavahel ringi ning andsid raamatu oma nime all välja. Kui nii oleks tehtud, pakuks see raamat suurt huvi mitte käsitöö, vaid kalligraafia armastajatele.

Mustrikogumiku originaali leidis Nancy Spies tõenäoliselt oma raamatu Ecclesiastical Pomp and Aristocratic Circumstance jaoks materjali otsides. Lihtsaks mainimiseks ja paari skeemi kasutamiseks on see materjal liiga rikkalik. Seepärast pandi raamat ootele, ning Nancy tuli selle juurde tagasi juba peale eelmise raamatu trükki minekut. Kogumiku ettevalmistamisele koostöös Ute Bargmanniga kulus mitu aastat.

87 mustrit olid algselt üles kirjutatud rea kaupa lühikeste ja pikkade kriipsude jadadena: lühikesed kriipsud märgistasid kõlasid, mille lõimelõngad jäävad mustri loova lisakoelõnga alla, pikad kriipsud – kõlasid, mille lõimelõngad jäävad lisakoelõnga peale. Viis järjestikkust samasugust märki olid asendatud V tähega. Skeemides oli üsna palju vigu, topelt ridu või hoopis puudu olevaid ridu, kuna see märgisüsteem ei anna praktiliselt mingit ettekujutust sellest, milline muster kudumisel välja tuleb. Iga sellise mustri ümber joonistamine ja korrastamine nõuab mitte ainult aega, vaid lõpmatult kannatust ja täpsust. Tulemus sai selle eest äärmiselt kiiduväärt.

Lisaks korrastamisele sorteerisid Nancy ja Ute skeeme mustritüübi järgi. Mõned mustrid on unikaalsed, teised aga moodustavad komplekte, erinedes vaid kõlade arvu poolest.

Lühidalt kokkuvõttes on tegemist suurepärase mustriskeemide kogumikuga iga kõladega kuduja rõõmuks.