Ääremärkused: kõlapaela ääred

On erinevaid võtteid kõlapaela ääre kudumiseks, allpool on juttu nii tavalisemast viisist  kui ka veidi erinevast, kuid väga lihtsast tehnikast.

Tavaliselt keeratakse äärekõlad koos põhipakiga, ning koelõng pannakse läbi nii, et selle all ja ka selle kohal on kaks lõimelõnga igast kõlast. Sel juhul näeb paela äär välja umbes selline nagu kõrvaloleval pildil (see on lehtedega vöö ääre suurendatud fragment).

Nooltega on näidatud koelõnga moodustatud pisted, mis asuvad ääre keskel ning on päris hästi nähtavad isegi juhul, kui koelõng on sama värvi äärekõlade lõimega.

Kuid on ka teistsugune võimalus. See eeldab, et äärekõlad on keeratud 45 kraadi põhipaki suhtes, ehk siis seisavad nurkade peal. Nende kõlade lõimelõngad moodustavad kaks vahelikku, ning koelõng tuleb panna läbi alumisest. Minule oli äärekõlade nurgale seisma jätmine ebamugav, nii et ma keeran nad ikka koos pakiga, aga koelõnga panekul tõstan ühe (kaugema) alumistest lõimelõngadest üles (vt esimest pilti all).

Tulemuseks nihkuvad koelõnga pisted ääre alla, ning äär ise näeb välja nagu ühtlane nöör. Alumisel parempoolsel pildil on näha töös oleva Päikesevöö äär altpoolt vaadatuna. Nooled näitavad koelõngapisteid.