Mälestades Collingwood’i

Kui ma kõladega kudumise vastu huvi tundma hakkasin, andis üks tuttav mulle lugemiseks koopia raamatust “The Techniques of Tablet Weaving“, mida ta oli omal ajal juhuslikult kätte saanud. See polnud isegi koopia originaalist, vaid esimesest väljaandest tehtud koopia koopiast. Must-valged pildid ja mitmed joonised olid peaaegu loetamatud, kuid tol hetkel oli tekst minu jaoks piisav. Alustasin lugemist ja peagi pidin raamatu kõrvale panema, sest infomaht oli lihtsalt meeletu. Nii lugesingi – süüvisin, pingutasin, ja siis kukkusin raamatu juurest ära täesti segases olekus ning mõnda aega ei puudutanud seda üldse.

Kui mul tekkis võimalus tellida endale raamatu uuem versioon, ei kahtlenud ma hetkekski. Olin koopia juba ammu tagasi andnud, ning lugesin raamatut justkui midagi täiesti uut. Selleks ajaks olin juba kõlanduses oluliselt kogenum, ning see aitas taas raamatust veel rohkem kätte saada.

Kui sattusin TWIST kogukonda, selgus minu suureks üllatuseks, et Peter on suhtleb foorumis väga aktiivselt ja vastab hea meelega küsimustele nii oma väljaannete kui ka lihtsalt kudumis- ja punumistehnikate kohta. Lisaks püüdis ta alati toetada neid, kes alustasid oma uurimistööd selles valdkonnas, ning otsis ise kirglikult uut teavet.

Kahjuks ei jõudnud mu tagasihoidlik soov Peter’iga suhelda konkreetseks plaaniks saada. Kuid tunnen teatavat uhkust selle üle, et ta mainis mitu korda Eestist talle kirjutanud inimestele, kes tellisid temalt raamatuid, et ta oli lugenud minu “väga harivat” artiklit kohalikest kõlavöödest.

Peter’i elulugu saab lugeda tema veebilehelt (seisuga 2022. aasta kevad, kuidas seda lehte enam ei eksisteeri). Loodame, et tema poeg jätkab tekstide kirjutamist.

Peter’i mälestamiseks on loodud eraldi veebileht: Remembering Peter Collingwood (1922-2008).

Meister lahkus täpselt kaks kuud tagasi, 9. oktoobril.