Käsitsi valmistatud kingid

Igal aastal pühade ajal arutlen ikka endamisi, kas käsitsi valmistatud kinkide puhul saab üheselt öelda, on nende kinkimine alati hea mõte või mõnikord siiski mitte?

Kunagi tundus selline küsimus mulle kuidagi isegi naljakas. Kuidas saab käsitööna valminud kingitus olla halb valik? Lapsena tegin ma alati kõigile, kellele sain, käsitöökaarte igal võimalikul põhjusel. Käsitööoskuste lisandumisel tekkis ka kingituste valikusse üha rohkem erinevaid variante, mingist hetkest tundus isale aastavahetuseks vesti kudumine või vanaemale sünnipäevaks tikitud pildi valmis saamine igati tavaline asjade käik. Järk-järgult hakkasid sellised kingitused valmima mitte ainult pereliikmetele, vaid ka sõpradele ja tuttavatele – ja nii toimetasin seni, kuni selgus, et vastuvõtja ei pruugi sellisest kingist üldsegi vaimustuses olla.

Kõige naljakam on muidugi siis, kui käsitsi valmistatud eset peetakse millekski muuks. Nii juhtus ühe minu hardangeri tehnikas tikitud jõulukaunistusega – seda peeti pudi-padi poest ostetud odavaks vidinaks.

Oluliselt kurvem on, kui kingisaaja arvab, et kingitust ise valmistades üritab kinkija raha säästa. Sellisel juhul ei ole mõtet rääkida kingituse unikaalsusest ega sellesse panustatud headest mõtetest. Reaalsetest kuludest või kulutatud aja reaalsest väärtusest ei luba aga rääkida enda põhimõtted.

Pikkade aastate jooksul kinkisin vaid üksikuid enda valmistatud esemeid, kuid paaril viimasel aastal hakkas nende arv jälle kasvama, kusjuures mõnikord on idee ja tehnika valik olnud üsna juhuslikud. Negatiivset tagasisidet pole saanud.

Kuidas teie suhtute käsitsi valmistatud kingitustesse?

Üks huvitav tähelepanek veel. Käsitöötegijad (ja ma pole siin erand) usuvad sageli, et neile on väga lihtne kingitusi teha, sest müügil on alati rohkem vajalikke tööriistu, põnevaid materjale, ägedaid komplekte ja muud, kui me endale ostame ja lubada saame. Kuid kujutage ette, et käsitööpoodi sellise kingi valimiseks (st konkreetse tellimuseta) suundub inimene, kes ise käsitööd ei tee ning neid asju üldse ei jaga… Ei kadesta, päris ausalt. Ja teist korda ei kadesta, kui valitud kink jääb soovitust väga kaugele. 😀